Adıyaman Su Arıtım Evsel ve Endüstriyel Sistemler

Adıyaman’da Trump’ın sözde Orta Doğu barış planı protesto edildi

29 Ocak 2020      232 Okuma     

Adıyaman ve Malatya’da, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde Orta Doğu barış planı, düzenlenen toplantılarla protesto edildi.

Adıyaman’da Demokrasi Parkı önünde toplanan sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve vatandaşlardan oluşan kalabalık, “Kudüs İslamındır”, “Kudüs’e selam, direnişe devam” ve “Filistin için ayaktayız” yazılı dövizlerle ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Adıyaman sivil toplum kuruluşları adına ortak açıklamayı okuyan Memur Sen Adıyaman İl Başkanı Ali Deniz, sözde planın Filistin’i parçalama ve yok etme planı olduğunu söyledi.

Dün gece yapılan bir toplantı sonrasında, Trump ve Netanyahu’nun yüzyılın barış planı adıyla yüzyılın “utanç planı”nı açıkladıklarını belirten Deniz, şöyle devam etti:

“Bu sözde anlaşmayla kendi ülkelerinin iç siyasetinde batağa girmiş olan bu iki lider, tarihin en aptal manevrasıyla skandallarına bir yenisini daha eklemişlerdir. Sözde anlaşmanın tanıtıldığı toplantıda yer alan Umman, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ise bu tarihi ihaneti, bir ömür sırtlarında taşıyacaklardır. Bu sözde plan ‘yüzyılın anlaşması’ değil ‘yüzyılın dayatması’dır. Filistin’i, siyonizm’e peşkeş çekme planıdır, işgali meşrulaştırma ve Filistin halkının iradesini yok sayma planıdır.”

Ali Deniz, Filistin’in bağımsızlığı ve özgürlüğünün Müslümanlar açısından insanlık onuru sınavı olduğunu, bu planı asla tanımayacaklarını, Kudüs özgür olana dek haykırmaya devam edeceklerini ifade etti.

Malatya

Malatya Soykan Meydanı’nda toplanan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde Orta Doğu barış planını protesto etti.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen Malatya İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez, Kudüs’ün Müslümanların onuru olduğunu söyledi.

Sözde planın yüzyılın anlaşması değil yüzyılın dayatması olduğunu vurgulayan Söylemez, “Filistin’i, siyonizme peşkeş çekme planıdır. İşgali meşrulaştırma ve Filistin halkının iradesini yok sayma planıdır. Siyonizmin, Kudüs’ü Selahaddin’in torunlarından geri alma planıdır. Filistin’in bağımsızlığı ve özgürlüğü hem insanlık hem de ortak paydası Müslümanlık olanlar açısından insanlık onuru sınavıdır. Bu planı tanımayacak, Kudüs, Filistin özgür olana kadar haykırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Adıyamanlı STK’lar Kudüs için tek yürek oldu
Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Amerika ve İsrail tarafından açıklanan tek taraflı çözüm planına tepki gösterdi.

Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında sözde planın Filistin’i parçalama ve yok etme planı olduğu vurgusu yapıldı.

Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları adına açıklamayı okuyan Memur- Sen İl Başkanı Ali Deniz, “Dün gece yapılan bir toplantı sonrasında, dünyanın sömürgeci ve emperyalist gücü ABD’nin Başkanı Donald Trump ve işgalci terörist İsrail’in Başbakanı Netanyahu, yüzyılın barış planı adıyla yüzyılın utanç planını açıkladılar. Bu sözde anlaşma ile kendi ülkelerinin iç siyasetinde batağa girmiş olan bu iki meczup lider, tarihin en aptal manevrası ile skandallarına bir yenisini daha eklemişlerdir. Sözde anlaşmanın tanıtıldığı toplantıda yer alan Umman, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ise bu tarihi ihaneti, bir ömür sırtlarında taşıyacaklardır.

Hem terör devleti İsrail ve kuklası ABD’nin, hem katil Netenyahu ve erketesi Trump’ın Filistin’i işgal planı, diplomatik açıdan palavra, bizim açımızdan sadece bir paçavradan ibarettir. Filistin’in bağımsızlığı ve özgürlüğü, hem insanlık, hem de ortak paydası Müslümanlık olanlar açısından da, insanlık onuru sınavıdır. Bu planı asla tanımayacak, Filistin ve Kudüs özgür olana dek hep haykırmaya devam edeceğiz.

Ne ABD’nin Filistin konusunda ses çıkarma hakkı ne de Trump’ın Kudüs’e dair söz söyleyecek aklı vardır. Yüzyılın anlaşması kumpası, umarız Filistin’den İsrail’i, İslam coğrafyasından ABD’yi def edecek bir başlangıç olur.

Yüzyılın anlaşması palavrası tam bir Siyonist işgal kalkışmasıdır. Siyonist güçler ve onların oyunlarına ram olmuş köleler, Ortadoğu ve Filistin üzerinden insanlığı, barışı ve dünyanın huzurunu hedef alan bir dünya savaşını başlatmak istiyor. Dolayısıyla insanlık için, kapitalizme ve siyonizme karşı direniş, medeniyet coğrafyamız ve inanç paydaşlarımız için iman, insanlık için onur mücadelesidir.

Kudüs’e yönelik ABD ve işgalci, istilacı, terörist İsrail tarafından izlenen politikalar ve adım adım işgale yönelik sergilenen maksatlı hareketler, asla kabul edilemez. Ümmet olarak buna direnmek bir anlamda varlık nedenimizdir. Mazlum Filistin halkının ve Kudüs’ün sonuna kadar yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Filistin halkının reddettiği bir taslak yüzyılın anlaşması değil, olsa olsa yüzyılın dayatması olur.

Şunu iyi bilin ve belleyin ki, komutanı Hz. Muhammet olan bir ümmet, asla boyun eğmeyecektir. Direniş ve haykırışımız İsrail ve emperyalizm yok olana dek sürecektir” diye konuştu.

Kaynak: Sondakikahaber

© 2021 Adıyaman Su Arıtım | Tüm hakkı saklıdır.

Hemen Ara