Adıyaman Su Arıtım Evsel ve Endüstriyel Sistemler

BARIŞ PINARI HAREKATI

10 Ekim 2019      476 Okuma     

Çatışmadan kaçan teröristlerin yeni oyunu!
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterindekilere benzer nitelikteki bazı silahlarla sivilleri katleden teröristler “Türk ordusu sivil katliamı yapıyor” yalanıyla uluslararası kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor.

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek maksadıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtı bütün hızıyla devam ediyor. Sabah saatlerinde Resülayn kırsalında belirlenen hedeflere obüs atışları yapıldı. Başarıyla vurulan yerlerden dumanlar yükselirken Suriye Millî Ordusu askerleri (SMO) de karadan ilerleyerek bölgeyi kontrol altına alıyor. Birinci haftasına giren operasyonda 611 terörist etkisiz hâle getirilirken çok sayıda köy ve belde kurtarıldı.

Resülayn ve Tel Abyad’ın kontrol altına alındığı harekâtta, terör örgütü PKK/YPG-PYD’li teröristlerin sözde elebaşları bölgeden kaçabilmek için her yolu deniyor. Terör örgütünün bölgedeki sözde sorumluları, kendi adamlarını ve silahlarını bırakıp sivillerin arasına karışarak bölgeyi terk etmeye çalışıyor. Örgütün ayrıca bütün teröristlere yerel Arap halkının sivil kıyafetlerinden giymeleri konusunda talimat verdiği öğrenildi. Bunun yanı sıra terör örgütü, hain planlarıyla uluslararası kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterindekilere benzer nitelikteki bazı silahlarla sivillere yönelik saldırılar düzenleyen teröristler, böylelikle uluslararası kamuoyunu yanıltmayı hedefliyor.

İKİ ASKERİMİZ ŞEHİT DÜŞTÜ

Bu arada Menbiç bölgesinde devam eden operasyondan acı haber geldi. Teröristlerin açtığı ateş sonucu Piyade Üsteğmen Çelebi Bozbıyık (27) ve Piyade Uzman Onbaşı Mesut Çelik (28) şehit düştü. Sekiz askerimizin de yaralanmasına yol açan saldırının yapıldığı yer belirlenerek bombalandı. Hain saldırıya katılan en az 15 teröristin etkisiz hâle getirildiği öğrenildi. Acı haber, Kırıkkale doğumlu Üsteğmen Bozbıyık ile Adıyaman doğumlu Uzman Onbaşı Çelik’in ailelerine verildi.

MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Harekâtın beşinci gününde kurtarılan Tel Abyad ilçesinde arama tarama faaliyetleri sürüyor. SMO askerleri, yaklaşık 4,5 yıldır YPG/PKK’nın işgalindeki ilçe ve çevresinde teröristlere ait çok sayıda silah ve mühimmata ulaştı. Ele geçirilen mühimmatlar arasında havan mermileri, havan kaideleri ve ayakları, muhtelif ağır silahlara ait yan parçalar, Biksi makineli tüfek mühimmatı, piyade tüfeklerine ait mühimmat, havan mühimmatı ve namlusu olduğu görüldü.

ABD MENBİÇ’TEN ÇEKİLDİ, RUSYA GİRDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbiç’in tamamında kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. Rus askeri polisinin Suriye’nin kuzeyinde hükûmet güçleri ile Türk ordusunun kesişim hattında devriye faaliyetleri yürüttüğünü açıklayan bakanlık, Rus ordusunun Menbiç’teki durum konusunda Türk ordusuyla işbirliği yaptığını da vurguladı. ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Sözcüsü Albay Myles B. Caggins da koalisyon güçlerinin Suriye’nin Menbiç şehrinden çekildiğini duyurdu. Sözcü Caggins “Koalisyon güçleri Suriye’nin kuzeydoğusundan bilinçli çekilme faaliyeti yürütüyor. Menbiç’ten çıktık” ifadelerini kullandı.

Bu arada Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’ın, Genelkurmay Başkanımız Yaşar Güler ile önceki gün yaptığı görüşmenin ardından medyada “Rusya, Türkiye’nin Ayn el-Arap operasyonuna karşı çıkıyor” yönünde haberler yer aldı. Bu iddialar artınca Rusya Savunma Bakanlığı “Görüşmede Ayn el-Arap ele alınmadı” dedi.

15/10/2019

Son dakika haberi… Barış Pınarı Harekatı’nda 7. güne girildi. Harekatta etkisiz hale getirilen terörist sayısı 595 olarak açıklanırken, dün Tel Abyad ve Resulayn’da şehir merkezlerine girilmesinin ardından, gözler şimdi Münbiç’te. YPG kontrolündeki şehirde pazar akşam saatlerinden bu yana sıcak gelişmeler yaşanıyor. Münbiç’in kuzeyindeki Cerablus’ta da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hareketliliği arttı. Fırat’ın doğusunda Tel Abyad ve Resulayn’da başlayan Barış Pınarı Harekatı’nın 7’inci gününde, gözler Fırat’ın batısındaki Münbiç’e çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kararı verdik, uygulama aşamasına geçtik” sözleri ile Münbiç’e harekat sinyali verirken, Suriye Milli Ordusu’nun denetiminde bulunan Münbiç’in kuzeyindeki Cerablus’ta Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hareketliliği arttı.

Bordo bereli timleriyle çok sayıda komando, Münbiç kırsalına takviye olarak gönderildi. Bölgedeki tank ve zırhlı araç hareketliliği dikkat çekmeye başladı.

Münbiç’e giden takviye güçler arasında nehir geçmeye yarayan seyyar köprüler de bulunuyor.

Suriye Milli Ordusu’na bağlı güçler de Münbiç sınırında konuşlanmaya başladı.

HULUSİ AKAR, MEVKİDAŞI ŞOYGU İLE GÖRÜŞTÜ

Sahada kritik gelişmeler yaşanırken, Ankara-Moskova hattında iki önemli telefon görüşme gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile, Genelkurmay Başkanı Orgenerla Yaşar Güler de, Rus mevkidaşı Valery Gerasimov ile görüştü.

14/10/2019

Son dakika haberi: Barış Pınarı Harekatı’nda Tel Abyad ilçe merkezinin tamamı kurtarıldı. Harekatta 30-35 kilometre derinliğe inilerek M-4 karayolunun kontrolü sağlandı. SMO askerleri askerleri, karayoluna konuşlandı. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 550’ye yükseldi. Güvenlik kaynaklarınca, Ayn el Arab’ın güneyindeki Amerika Birleşik Devletleri’ne ait gözetleme noktasının boşaltıldığı bildirildi.

TSK’nın başlattığı Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye Milli Ordusu (SMO) askerleri, YPG/PKK’lı teröristlerle girilen şiddetli çatışmaların ardından ilçe merkezinin tamamında kontrolü eline geçirdi.

SMO askerleri, ilçe merkezinde arama tarama faaliyetlerine başladı.

Tel Abyad, harekatta Resulayn’ın ardından ele geçirilen ikinci ilçe merkezi oldu.

M4 KARAYOLUNUN KONTROLÜ SAĞLANDI

Milli Savunma Bakanlığı, harekatta 30-35 kilometre derinliğe inilerek M-4 karayolunun kontrolünün sağlandığını duyurdu.

9 Ekim’de başlayan harekatta şu ana kadar toplam 2 ilçe merkezi, 1 belde ve 56 köy YPG/PKK’dan kurtarıldı.

YPG/PKK, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad ilçesini haziran 2015’te ABD desteğiyle işgal etmişti.

Örgütün, nüfusun tamamına yakını Araplardan oluşan ilçenin batı kırsalında Türkmen köyleri de mevcut.

YPG/PKK’lılar buradaki Türkmen köylerini “bölgeyi terk etmeleri, aksi takdirde koalisyon uçaklarının hava saldırısı düzenleyeceği” tehdidiyle zorla boşaltmıştı.

12/10/2019

Barış Pınarı Harekatı 4. gününde tüm hızıyla sürerken sahadan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor.

ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 415

Milli Savunma Bakanlığı, terör örgütü PKK/PYD-YPG mevzilerinin karadan ve havadan vurulduğu harekatta etkisiz hale getirilen terörist sayısının 415’e ulaştığını açıkladı.


Barış Pınarı Harekatı’nda da JÖH ve PÖH timleri sahaya iniyor
Afrin ve Fırat Kalkanı operasyonlarından tecrübeli Jandarma Özel Harekât (JÖH) ve Polis Özel Harekât (PÖH) timleri operasyonun ilerleyen safhalarında sahaya inecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 09.10.2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Barış Pınarı Harekatını başlattı. İlk önce F-16’lar havalandı ve Tel Abyad ve Rasulayn’daki YPG mevzileri bombalandı. Aynı günün gecesinde ise Tel Abyad ve Rasulayn’a kara harekatı başlatılırken sabah da obüs atışlarıyla terör mevzileri yok edildi.

Suriye Milli Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı devam ederken, Suriye Milli Ordusu’ndan bir grup asker daha Tel Abyad’a vardı.
Suriye Milli Ordusu, Fırat’ın doğusuna asker göndermeye devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordu, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla birlikte Fırat’ın doğusuna binlerce askerini göndermeye devam ediyor. Suriye Milli Ordusuna ait Al-Mottasem adlı askeri grup hazırlıklarını tamamlayarak Tel Abyad’a vardı.

RESULAYN ŞEHİR MERKEZİ KONTROL ALTINDA

11 / 10 /2019

TOPLAM ŞEHİT SAYISI 4 OLDU
Tel Rıfat’ta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına PKK/PYD terör örgütünce düzenlenen havan saldırısında 2 askerimiz şehit olmuş, 3 askerimiz de yaralanmıştı. Dün gece de çatışmadaSözleşmeli Er Ahmet Topçu şehit olmuştu. Bakanlığın son açıklamasıyla birlikte harekatın başından bu yana şehit asker sayısı 4’e yükseldi.

Türkiye’nin terör devleti kurulmasını engellemek ve Suriyelilerin kendi ülkelerine dönüşünü sağlamak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı 3. gününde. Sahadan gelen son dakika bilgilerine göre harekat kapsamında çok sayıda köy terörden arındırıldı. Tel Abyad ve Resulayn’ın etrafı TSK ve SMO tarafından çembere alındı. Harekatla ilgili tüm gelişmeleri gün içinde dakika dakika haberimizden takip edebilirsiniz…

HAREKATTA DÜN NELER YAŞANDI?

TSK’nın, Suriye’nin kuzeyini PKK/YPG işgalinden kurtarmak için uzun süredir planladığı harekatın ikinci gününde de sıcak gelişmeler yaşanmıştı. Türk askerinin Fırat’ın doğusuna geçmesinin ardından Suriye Milli Ordusu (SMO) da kaldırılan beton bariyerlerin ardından bölgeye girdi. Öğlen saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti genel merkezinde il başkanları toplantısında konuştu. Erdoğan özellikle, operasyonu kınayan AB’ye ve Arap ülkelerine sert tepki gösterdi. Mehmetçik ve SMO terör mevzilerini bir bir yok ederken, akşam saatlerinde ise acı haber geldi. Teröristlerin attığı roket ve havan mermileri Şanlıurfa ve Mardin’ın sınır ilçelerine düştü. 1’i bebek 2’si çocuk toplam 7 sivil şehit düşerken, onlarca vatandaşımız da yaralandı.

10/10/2019

Açıklamada, “Barış Pınarı Harekatı’na katılan kahraman komandolarımız, Fırat’ın doğusunda ilerlemeye devam ediyor.” ifadesi kullanıldı.Dün saat 16.00’da başlayan Barış Pınarı Harekatı kapsamında kara birlikleri de Fırat’ın doğusuna ilerlemeye devam ediyor. Komando birliklerinin ilerlediği o anların görüntüleri paylaşıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımında şunları kaydetti:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı’nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Barış Pınarı Harekatı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız. Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye ile birlikte olan tüm yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Erdoğan, Bakan Akar’a Barış Pınarı Harekatı emrini verdi
İletişim Başkanlığınca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Barış Pınarı Harekatı’nın emrini verdiği telefon görüşmesine ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Görüntülerde Erdoğan, Bakan Akar’a teşekkür ederek, kuvvet komutanlarına ve tüm orduya şahsı ve milleti adına terörle mücadelede bu operasyonda Allah’tan muvaffakiyetler diledi.

Türk savaş uçakları Barış Pınarı Harekatında 30 kilometre derinliğe girdi
TSK’ya ait F16 savaş uçakları, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında YPG/PKK hedeflerini vurdu.

Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi.

Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı.

Kaynak: AA

© 2021 Adıyaman Su Arıtım | Tüm hakkı saklıdır.

Hemen Ara