Adıyaman Su Arıtma Evsel ve Endüstriyel Sistemler

Atık su miktarı ne kadardır?

23 Eylül 2019      1675 Okuma

Arıtma Cihazları Atık Suyu Neden Atar?

Su Arıtma Cihazlarındaki Atık su miktarı;

Kullanılan Filtre kalitesine, Şebeke suyunun kirliliğine ve Şebeke suyunuzun basıncına göre değişmektedir.

Motorlu Cihazlarda Su Atık Miktarı ne kadardır ?

Su arıtma sistemlerimiz ortalama değerlerdeki kullanım suyu kalitesini baz alığımızda, 1 Litre temiz su için motorlu sistemlerde 1/1,5 Litreye kadar atık su atmaktadır. Pompasız sistemlerimiz de ise 1 lt temiz su için 2 Litre atık üretmektedir. Sisteme giren kirli su filtrelerden geçerken ayrışıma tutulur, bu yüzden temiz su tanka verilirken ağır metaller ve kireç sistemden dışarı atılır.

“Su arıtma cihazlarımızın tamamında atık su atmayan cihazımız bulunmamaktadır”

arl 455 arel aquaplus su arıtma

Arıtma Cihazı Ne kadar atık su israfı yapıyor?

Basit cevap: Eğer iyi bir basınçla bir belediye su kaynağınız varsa ya da ozmos pompasına sahipseniz 1:1 civarında arıtılmış su elde edersiniz yalnız su tankı kullanılıyor ise 1 litre temiz su için yaklaşık 2 litre atık su harcanır.

Detaylı cevap: Üretilen su miktarı ve temiz su miktarı birbirine eşit. Yani sistemden ne çıktığını anlayabilmeniz için, sisteme ne olduğunu anlamak zorundasınız. Tüm üretim ve atık su değerleri, 77 ° F, 70psi ve 250ppm NaCl giriş yükü yükünde hesaplanmıştır.

40psi’nin altında sistem çalışmaz ve sadece atık su üretecektir. Bu nedenle, su basıncınızın durumuna göre atık oranı değişmektedir bu tür durumlarda ozmos pompası takılması gereklidir.

Su sıcaklığı, su basıncı gibi performans üzerinde benzer bir etkiye sahip olacaktır. Kışın yaz aylarında olduğundan daha fazla atık ve daha az üretim yapacaktır..

Zorlama yükü, suda bulunan kirletici miktarını ve türünü ifade eder. RO membranı 250 ppm NaCl (sodyum tuzu) olarak derecelendirilmiştir. Bir su bileşiminin basit bir ölçüsü, bir TDS metre ile gerçekleştirilebilir. TDS’nin su kalitesinin iyi bir göstergesi olmadığını lütfen unutmayın, çünkü TDS mineraller, tuzlar ve metalleri ölçer sadece.

Nasıl çalıştığını aşağıdaki gif resminden anlayabilirsiniz.

Atık su ne sıklıkla üretilir?

Basit cevap: Bir içecek almak için RO musluğunu açar açmaz sistem açılacak ve aldığınız her 3 litre için yaklaşık bir saat çalışacaktır.

RO sistemleri, bağımsız bir bileşen olarak veya bir permeate pompasına dahil edilmiş bir otomatik kapatma vanasına sahiptir. Depolama tankı dolu ve RO musluğu kapanıncaya kadar saf su üretirken atık suda üretecektir. RO musluğunun dan su alırken nispeten hızlı bir şekilde alırsınız, RO sisteminin depolama tankını nispeten yavaş bir şekilde yeniden doldurmak için su ürettiğini hatırlatmak isteriz bu yüzden 2 dakikada aldığınız suyu tekrar 2 dakikada dolduracak diye bir kaide yok.

Atık su şu şartlarda artacaktır;

Su basıncı düşük, su daha soğuk ve TDS değeri daha yüksek olduğunda. Ön Filtrelerinizin değişim süreci aksadığında veya tıkandığında, atık suyu artıran sebeplerin başında gelmektedir. Filtrelerden Su üretimi azaldığı (Basınç-İtme) için Membran Filtrenin de basıncı düşüreceğini unutmayın.

Kısaca 1 litre temiz su için 2 litre atık su oluşacaktır. bir permate pompa ile bu atık su oranını %80’e yakın tasarruf sağlayabilirsiniz. bunun dışında atık suya başka türlü müdahale etme şansınız yoktur. atık suyu tamamen yok edemezsiniz 1 litreye 1 litreye düşüremezsiniz. minimum 1 litreye 1,5 litre atık oluşacaktır.

Makale Yazarı ; Adıyaman Su Arıtma

© 2024 Adıyaman Su Arıtma Evsel & Endüstriyel Sistemler | Tüm hakkı saklıdır.

Hemen Ara