Adıyaman Su Arıtma Evsel ve Endüstriyel Sistemler

Su ve Faydaları

27 Ağustos 2020      892 Okuma

Dünyanın en gizemli varlığı, SU ve Faydaları

Su renksiz, kokusuz ve tatsız bir sıvı olup, canlıların hayatlarında olmazsa olmaz bir madde ve dünyadaki en gizemli varlıktır. Yetişkin insanların vücudunun yaklaşık %60’ı, yeni doğmuş bebeklerin %70’i sudan meydana gelmektedir. Vücudumuzun başlıca organlarında bulunan su oranlarına bakıldığında, insan vücudunun yürüyen su kütlesi olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

“İnsan yürüyen su kütlesidir”

Suyun vücudumuzdaki görevi nedir?

Tüm canlılar, ihtiyaç duydukları enerjiyi kendileri üretemez. Bu yüzden ihtiyaç duydukları besinlerin bazılarını dışardan almak durumundadır. Su, besinlerin insan vücuduna girip, sindirilip, emilip, taşınıp dışarıya atılması sürecinde önemli görevler gerçekleştirmektedir.

Su eksikliğinin etkileri nelerdir?

Vücudumuzda su eksikliği olması halinde, hücrelerde atık su birikmeye başlar ve enerji üretimi de yavaşlayarak vücudumuz güçsüzleşmesiyle  yorgun düşmeye başlar. Özellikle yoğun olarak terlediğimiz yaz aylarında, gerçekleştirdiğimiz aktiviteler de çabucak daralır ve yoruluruz. Su yetmezliğinin uzun sürmesi durumunda migren veya baş dönmesi başlar. Bu yüzden su yetmezliğine karşı en iyi yöntem olarak su içme alışkanlığını edinmek büyük önem taşımaktadır.

Günlük ne kadar su içmeliyiz?

Günlük tüketmemiz gereken suyun miktarı, vücudumuzda buharlaşan suyun miktarıyla doğru orantılıdır. Boy ve kiloya göre buharlaşan suyun miktarı da farklılık gösterdiğinden günlük tüketmemiz gereken su miktarını, boy ve kilomuzun toplamını 100’e bölerek elde edebiliriz. Normal şartlarda yetişkin bir insanın günde 3 lt su içmesi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilmektedir.

Öyleyse biz ne kadar su içmeliyiz?

Kahve veya çay suyun yerine geçmez. Sağlığımız için su yerine çay, kahve veya meşrubatları tüketmek vücudumuzun su aldığı anlamına gelmez. Hayatımızın bir parçası haline gelen çay ve kahve gibi içeceklerde bulunan kafein idrar söktürücü etkisiyle vücudumuza aldığımız sudan daha fazlasının atılmasını sağlar. Çay veya kahve olmadan bir gün bile yaşayamam diyorsanız daha fazla su içerek vücudunuza gerekli takviyeyi yapmanız gerekmektedir.

Makale Yazarı ; Adıyaman Su Arıtım

© 2024 Adıyaman Su Arıtma Evsel & Endüstriyel Sistemler | Tüm hakkı saklıdır.

Hemen Ara