Adıyaman Su Arıtım Evsel ve Endüstriyel Sistemler

Adıyaman Nemrut Dağı ve Komagene Krallığı

03 Ekim 2019      324 Okuma     

Komagene hükümdarı Kral I. Antiochos’un

Adıyaman ilimize bağlı 40km mesafedeki Kahta İlçesinin kuzeyinde bulunan yaklaşık 2151 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağının sırtında bulunan Komagene hükümdarı Kral I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını sadakat ve baglılıgını göstermek için yaptırdığı mezar, anıtsal heykeller ve benzersiz manzarası ile Geç Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir.

Anıtsal heykeller batı,doğu ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası en önemli kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi durumda korunmuş i dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metreyi bulan yüksekliktedir. Varlığı mısr dönemi firavunlarına kadar olduğu tahmin edilmektedir  beraber kralın mezarı, henüz keşfedilememiştir.

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız güneşin doğuşu veya batışını izlemek için mutlaka gitmelisiniz. Gittiğiniz araç bir noktaya kadar gidiyor. Oradaki mola yerinde seyir terası, cafe, alışveriş için dükkan, WC bulunuyor. Buradan onların minibüsleri ile yukarı çıkıyorsunuz (7 Tl.) Minibüsten inince sizi oldukça yorucu bir tırmanış parkuru bekliyor. Merdiven çıkma ve tırmanma için yürüme yolları var. Sabah ayazı üşütüyor. Sıkı giyinin. Etrafınızda yabancı ülkelerden insanları göreceksiniz. Heykelleri görünce tarih ve doğanın ihtişamı sizi şaşırtacak.Ama tüm zahmetinize değer. Mutlaka gidin.

Adıyaman Su Arıtma

© 2021 Adıyaman Su Arıtım | Tüm hakkı saklıdır.

Hemen Ara