Adıyaman Su Arıtma Evsel ve Endüstriyel Sistemler

Adıyaman’ın Su Sorunu Çözülüyor

18 Eylül 2019      621 Okuma

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman’ın hem içme suyu hem de sulama sorununu giderecek Koçali Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre Aydın, beraberinde Vali Mahmut Çuhadar, AK Parti milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat, Salih Fırat ve diğer ilgililerle kentin içme suyu ihtiyacının giderilmesi ve tarım arazilerin sulanmasında büyük katkı sağlayacak olan Koçali Barajı inşaatını ziyaret etti.

Burada işçilerle sohbet eden ve yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Aydın, söz konusu barajın Adıyaman’a Atatürk Barajından sonra en büyük katkıyı sağlayacağını söyledi.

Söz konusu barajın yılda 120 milyon KW saat enerji üreteceğini ve 31,5 milyon metreküp içme suyu sağlayacağını aktaran Aydın, “Koçali Baraj gölünden alınacak 31,5 milyon metreküp içme ve kullanma suyuyla Adıyaman’ın uzun yıllar içme suyu sorunu da çözüme kavuşturulmuş olacak.

Temelden yüksekliği 125 metre olan Koçali, gövde dolgusu 5,4 milyon metreküp olan ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu baraj yapılacaktır. Barajda 292,8 milyon metreküp su depolanacaktır.” dedi.

Aquaplus Su Arıtma Arıtıcı Arıtma Cihazı

aquaplus setra seri su arıtma cihazı aquaplus 355 375 su arıtma cihazı adıyaman su arıtma, su arıtıcı arıtma cihazı

Barajın tamamlanması halinde kentin yarım asırlık hayalinin gerçekleştiğini belirten Aydın, özellikle ramazan ayında barajın en zor kısmında güneşin altında çalışan işçilere kent adına teşekkür etti.

Yapım çalışmalarına hız verilen Adıyaman’ın bereketli topraklarına can suyu katacak Koçali Barajı’nda sulama kanalı tünellerin inşaatına başlandı. Devlet Su İşleri tarafından hayata geçirilecek Adıyaman Koçali Sulaması Yaklaşım Kanalı ve Tünel İnşaat Projesi’nde, özel bir firma tarafından tamamen yerli parçalarla üretilen 5 metre çapında, 500 ton ağırlığında ve 165 metre uzunluğunda Single Shield Tünel Açma Makinesi kullanılacak.

“Bu önemli yatırım, bir taraftan Adıyaman’ın uzun yıllar içme suyu ihtiyacını çözüme kavuştururken, diğer taraftan da Adıyaman, Kahta ve Samsat üçgeninde yaklaşık 200 bin dönüm araziyi cazibeyle sulayacak büyük bir projedir. Bugün itibariyle Koçali Barajının fiziki gerçekleşme oranı yüzde 22 civarında olup, nakdi gerçekleşmesi de yüzde 50’nin üzerinde ve parasal bir sıkıntısı da yoktur. Burada ilgili firmanın sahipleriyle görüşerek bu projeyi daha da hızlandırmalarını istedik. Projeyi her gün yakından takip ediyoruz.”

Vali Çuhadar ise Adıyaman’a son yıllarda önemli yatırımların yapıldığını söz konusu barajın bunlardan biri olduğunu ifade etti.

Sulama Kanalı ve Tünel İnşaatı çalışmalarının startının verildiği Şemikan köyünde düzenlenen törene Vali Mahmut Çuhadar, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Halil İbrahim Fırat, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Balta, Belediye Başkan Vekili Şerif Ayaz, DSİ Bölge Müdürü Sadullah Seven, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı..

Hem içme suyu hem de tarımsal sulama açısından çok önemli olduğunu anlatan Erin, “Adıyamanlı çiftçilerimizin 187 bin dönüm toprağını suya kavuşturup, mahsulünü bereketlendireceğiz. Bununla birlikte yılda 31,5 milyon metreküp içme suyu temin edilerek Adıyaman’ın içme suyu problemi de çözüme kavuşturulmuş olacaktır.” diye konuştu.

Kaynak: AA

© 2024 Adıyaman Su Arıtma Evsel & Endüstriyel Sistemler | Tüm hakkı saklıdır.

Hemen Ara